Cel studiów
Studia podyplomowe przeznaczone są dla absolwentów szkół wyższych, którzy chcą pogłębić wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie budowy, projektowania, eksploatacji i zarządzania drogami publicznymi oraz obiektami mostowymi.
Absolwent posiada wiedzę dotyczącą:
- podstaw projektowania, eksploatacji i zarządzania drogami publicznymi,
- eksploatacji i zarządzania mostami drogowymi,
- zamówień publicznych,
- przygotowania dokumentacji przetargowej dotyczącej infrastruktury mostowej i drogowej.
Absolwent posiada umiejętności:
- zarządzania drogami i mostami (utrzymanie obiektów),
- wykonywania projektów remontu i modernizacji obiektów drogowych,
- zarządzania remontami dróg i mostów,
- sporządzania dokumentacji ofertowej.
Program studiów
LP. TEMATYKA WYKŁADÓW - GRUPY ZAGADNIEŃ LICZBA GODZIN
1. Prawo budowlane w budownictwie drogowym 5
2. Kosztorysowanie w budownictwie komunikacyjnym 5
3. Ochrona środowiska w budownictwie komunikacyjnym 5
4. Seminarium 5
5. Elementy diagnostyki mostów 30
6. Utrzymanie i rehabilitacja obiektów mostowych 20
7. Problemy budowy i utrzymania dróg technologicznych 15
8. Zagadnienia utrzymania i modernizacji dróg i ulic 30
9. Zagadnienia diagnostyki nawierzchni drogowych 30
10. Bezpieczeństwo ruchu drogowego 5
11. Warunki techniczne odbioru dróg 15
12. Warunki techniczne odbioru mostów 15
13. Budownictwo podziemne 5
14. Podstawy projektowania dróg i mostów 15
RAZEM 200
Cennik
OPŁATA REKRUTACYJNA - 50zł
OPŁATA ZA STUDIA- 3600zł
OPŁATA JEDNORAZOWA(5% ZNIŻKI) - 3420zł
OPŁATA W2 RATACH - 2 x 1800zł
OPŁATA W 4 RATACH - 4 x 900zł
W przypadku skierowania przez osobę prawną więcej niż 4 pracowników przewidujemy dodatkowy rabat.
Opłat należy dokonywać przelewem na konto:
Santander Bank Polska S.A. nr: 82 1090 2398 0000 0001 1527 4070
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu Sołtysowicka 19B, 51-168 Wrocław
W polu "tytułem" należy koniecznie umieścić następujące informacje: studia podyplomowe, kierunek studiów, imię i nazwisko studenta.
Absolwenci Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu są zwolnieni z opłaty rekrutacyjnej na studia podyplomowe.
Organizacja studiów
Poza podstawowymi, standardowymi elementami dydaktycznymi, słuchacze mają możliwość aktywnego brania udziału w zajęciach prowadzonych w formie gier i symulacji produkcyjnych oraz w wykładach autorskich, prowadzonych przez praktyków. Wyjazdy studyjne organizowane co najmniej dwa razy w semestrze pozwalają na zdobycie cennych kontaktów, a także naukę poprzez doświadczenie.
- Program studiów obejmuje 200 godzin zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, warsztaty, seminaria, egzaminy i wyjazdy studyjne) prowadzonych w systemie zaocznym.
- Studia trwają 2 semestry, łącznie 12 spotkań.
- Zajęcia wprowadzające z logistyki – dodatkowy, bezpłatny zjazd obejmujący zajęcia dydaktyczne wprowadzające studentów do tematyki szerokorozumianej logistyki. Blok logistyczny ma na celu dostarczenie studentom podstawowej wiedzy z branży TSL (Transport – Logistyka – Spedycja), po to aby absolwenci kierunków niezwiązanych z logistyką mogli bezproblemowo przejść do treści przekazywanych w toku studiów.
- Zajęcia odbywają się w siedzibie Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu przy ul. Sołtysowickiej 19B podczas zjazdów sobotnio - niedzielnych (1 - 2 razy w miesiącu).
- Studia podyplomowe kończą się napisaniem i obroną pracy dyplomowej.
Wyjazdy studyjne
Chcemy, aby nasi słuchacze czerpali wiedzę od liderów branży TSL. Wybierając studia podyplomowe w MWSLiT, można liczyć na zajęcia z najlepszymi praktykami, ale także na naukę poprzez doświadczenie, które dają organizowane w ramach zajęć wyjazdy studyjne. W tym roku przygotowaliśmy spotkania z następującymi firmami:
Centrum Zarządzania Kryzysowego – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu – całodobowa dyżurna służba operacyjna ustanowiona w celu utrzymania szybkiego i sprawnego obiegu informacji w razie sytuacji kryzysowej.
Nowoczesny Obwód Utrzymania Autostrady A8 – jego zadaniem jest bieżące całoroczne utrzymanie Autostrady A8, drogi S8 i S5. Wyposażony jest w magazyn soli, wytwórnię solanki i chlorku wapnia oraz silos na sól.
Centrum Zarządzania Ruchem zlokalizowane w węźle Wrocław Północ – jest jednym z kilku takich centrów w Polsce, a jego celem jest zarządzanie strategiczną siecią dróg krajowych obszaru południowej Polski.
Specjalistyczne laboratorium budowlane
Laboratorium inżynierii budowlanej wspiera proces dydaktyczny w ramach takich przedmiotów, jak: materiały budowlane / wytrzymałość materiałów, mechanika gruntów, oraz materiały i nawierzchnie drogowe. Realizowane są w nim także badania związane z problematyką kruszyw kamiennych, betonów, asfaltobetonów, zapraw cementowych, spoiw mineralnych, podbudów drogowych i spoiw bitumicznych. Dodatkowo studentom udostępniony został sprzęt i aparatura pomiarowa służące do specjalistycznych badań w budownictwie komunikacyjnym.